mariášová liga Za Moravú


Informace o nás

V Našem regionu "Za Moravú" se do roku 2002 hrálo několik turnajů v mariáši, které pořádaly jednotlivé obce samostatně. Když byl založen "Klub přátel mariáše" ve Svárově, začala pomalu klíčit myšlenka na sjednocení turnajů do společné soutěže.

Toho úkolu se ujal p. Abrhám z Březolup a v krátké době vypracoval stanovy a pravidla. V roce 2004 byla do Březolup svolána ustavující schůze a zároveň byla založena tak regionální "Mariášnická liga Za Moravú". Do čela byl zvolen již zmiňovaný p. Abrhám. Do výboru pak organizátorské obce dosadili po jednom zástupci.

Březolupy, p. Michálek J

Částkov, p. Duda V. - obnoveno od r. 2018

Kelníky, p. Minařík V. - zrušen

Mistřice, p. Malina J. - zrušen

Nedachlebice, p. Belant. J. - zrušen

Svárov, p. Řezníček J.

od r. 2005 Topolná, p. Medek J.

od r. 2008 Žlutava, Mořingl.J

od r. 2008 Uh. Brod, p. Vaculík J. - od r. 2018 zrušen

od r. 2010 Uh. Hradiště, p. Černuška P.

od r. 2013 Slavičín, p. Tomeček J. - od r. 2017 zrušen

od r. 2013 Otrokovice, od r.  2018 zrušen

od r. 2016 Oldřichovice, p. Krumpholz

od r. 2017 Nevšová, p. Barcuch

 

 

V roce 2007 byl zvolen nový předseda ligy, p. Matějka Stanislav ze Svárova.V roce 2010 ukončil svou činnost a na jeho místo byli zvoleni pánové Josef Řezníček ze Svárova a Jindřich Michálek z Březolup.

Z 10 pořádaných turnajů s průměrnou účastí 48 hráčů se však postupem času zrušil z důvodů nezájmu turnaj v Mistřicích a Částkově, na jejich místa byl přijat jako člen ligy Slavičín.Další turnaj, který se uskutečnil poprvé v roce 2013, proběhl v Otrokovicích. Od ročníku 2016/2017 se staly novým členem Oldřichovice u Napajedel. Bohužel zatím visí velký otazník nad turnajem v Uh.Brodě.

 


Historie mariáše

Karetní hra "mariáš" se dostala na naše území s francouzskými vojáky při Napoleonově tažení Evropou. Mariáš znamená v překladu "svatba". Zdůrazňuje tak spojení krále a královny v jedné barvě.

Hra se v krátké době rozšířila, později se hrála v klubech, kavárnách a hlavně vesnických hospodách. S nástupem počítačů došlo v minulých letech k úbytku hráčů. Hlavně u mladé generace. V současnosti se tato hra opět dostává do většího povědomí. Svědčí o tom stále se rozrůstající základna Českého svazu mariáše, který byl založen v Praze.

 


Seznam členů Českého svazu mariáše

 

mariáš průkaz členů.xls (23 kB)