mariášová liga Za Moravú


Informace o nás

V Našem regionu "Za Moravú" se do roku 2002 hrálo několik turnajů v mariáši, které pořádaly jednotlivé obce samostatně. Když byl založen "Klub přátel mariáše" ve Svárově, začala pomalu klíčit myšlenka na sjednocení turnajů do společné soutěže.

Toho úkolu se ujal p. Abrhám z Březolup a v krátké době vypracoval stanovy a pravidla. V roce 2004 byla do Březolup svolána ustavující schůze a zároveň byla založena tak regionální "Mariášnická liga Za Moravú". Do čela byl zvolen již zmiňovaný p. Abrhám. Do výboru pak organizátorské obce dosadili po jednom zástupci.

Březolupy, p. Michálek J

Částkov, p. Duda V. - zrušen

Kelníky, p. Minařík V. - zrušen

Mistřice, p. Malina J. - zrušen

Nedachlebice, p. Belant. J. - zrušen

Svárov, p. Řezníček J.

od r. 2005 Topolná, p. Medek J.

od r. 2008 Žlutava, Mořingl.J

od r. 2008 Uh. Brod, p. Vaculík J.

od r. 2010 Uh. Hradiště, p. Černuška P.

od r. 2013 Slavičín, p. Tomeček J.

od r. 2013 Otrokovice

od r. 2016 Oldřichovice

 

 

V roce 2007 byl zvolen nový předseda ligy, p. Matějka Stanislav ze Svárova.V roce 2010 ukončil svou činnost a na jeho místo byli zvoleni pánové Josef Řezníček ze Svárova a Jindřich Michálek z Březolup.

Z 10 pořádaných turnajů s průměrnou účastí 48 hráčů se však postupem času zrušil z důvodů nezájmu turnaj v Mistřicích a Částkově, na jejich místa byl přijat jako člen ligy Slavičín.Další turnaj, který se uskutečnil poprvé v roce 2013, proběhl v Otrokovicích. Od ročníku 2016/2017 se staly novým členem Oldřichovice u Napajedel. Bohužel zatím visí velký otazník nad turnajem v Uh.Brodě.

 


Historie mariáše

Karetní hra "mariáš" se dostala na naše území s francouzskými vojáky při Napoleonově tažení Evropou. Mariáš znamená v překladu "svatba". Zdůrazňuje tak spojení krále a královny v jedné barvě.

Hra se v krátké době rozšířila, později se hrála v klubech, kavárnách a hlavně vesnických hospodách. S nástupem počítačů došlo v minulých letech k úbytku hráčů. Hlavně u mladé generace. V současnosti se tato hra opět dostává do většího povědomí. Svědčí o tom stále se rozrůstající základna Českého svazu mariáše, který byl založen v Praze.

 


Seznam členů Českého svazu mariáše

 

mariáš průkaz členů.xls (23 kB)